Blog > Komentarze do wpisu

Wrocławski Jarmark Świąteczny

Tradycją sięgającą XVI w. są wrocławskie Jarmarki Bożonarodzeniowe, wzorowane na trzynastowiecznych niemieckich Christkindelmarkt. Na takich jarmarkach, organizowanych tuż przed świętami, można było kupować wszystko, co niezbędne do przystrojenia choinki - orzechy, jabłka, szklane kule, zabawki i świeczki. Według legendy zwyczaj ozdabiania choinki świeczkami zapoczątkował Marcin Luter, który wracając pewnego wieczoru do domu przez las, ujrzał gwiazdy pobłyskujące pośród gałęzi. Ten widok tak go poruszył, tak mu się wydał piękny, że nie był w stanie zwyczajnie opowiedzieć o tym swojej rodzinie, więc aby go zobrazować, posłużył się świeczkami. Odtąd najstarszy członek rodziny zapalał świeczki na choince.

Początkowo Jarmarki Świąteczne aranżowano na północnej stronie Rynku, zwanej Targiem Łakoci - nic dziwnego, czego jak czego, ale słodkości nigdy tam nie zabrakło. W 1904 roku jarmark przeniesiono na plac Nowy Targ, skąd do Rynku wrócił dopiero po wojnie.

 jarmark bożonarodzeniowy wiatrak zdj. Piotr Juskowiak

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy – właściwie możnaby go nazwać adwentowym, trwa mniej więcej tyle, co Adwent, w tym roku od 27 listopada do 23 grudnia – którego organizatorzy biorą przykład z najlepszych wzorów europejskich, to moc atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Do najciekawszych z pewnością należy sprowadzony z Niemiec ośmiometrowy, trzypiętrowy drewniany wiatrak-szopka z ruchomymi postaciami, usytuowany w okolicy Pręgierza, a także kolejka jeżdżąca przez pełen bajkowego klimatu las choinek, w którym to tu, to tam można natknąć się na drewniane domki, a w nich postaci z bajek, czytanych przez lektorów.

jarmark bożonarodzeniowy kolejka 

zdj. Piotr Juskowiak 

Kto już poogląda bohaterów „Królowej Śniegu”, „Śpiącej Królewny”, „Calineczki” i wielu innych baśni, pokręci się na zimowych karuzelach i napije grzanego piwa, chętnie wybierze się na przedświąteczne zakupy. A jest w czym wybierać! Najwygodniej zacząć od wejścia przy ul. Świdnickiej – wejścia w postaci świątecznej bramy, pilnowanej przez – a jakże – krasnali wartowników. Bo Wrocław, o czym każdy wie, pełen jest krasnali. Można tu będzie nabyć artykuły świąteczne – choinkowe ozdoby, obrusy w sam raz na wigilijny stół, biżuterię ze słynnym polskim bursztynem, ręcznie robione lampy ze szkła, drewniane pamiątki, wyroby lniane, przepiękne pierniki, pitny miód, austriacki ser, prażone migdały, cukrową watę, góralskie oscypki i różnej maści świąteczne smakołyki.

jarmark bożonarodzeniowy pierniki 

zdj. Piotr Juskowiak

Wystawców na wrocławskim jarmarku z roku na rok przybywa, zjeżdżają tu z całej Polski – według niektórych nasz jarmark, szczególnie ze względu na oprawę, bije na głowę gdański i poznański – a także z Europy. W tym roku jest ich około sześćdziesięciu. Nic dziwnego, ten jarmark to nie tylko stoiska i możliwość zrobienia zakupów, to przede wszystkim niepowtarzalny magiczny klimat, świąteczna sceneria, pachnąca cynamonem, piernikami, grzanym winem i kiełbaskami. To sposobność do napicia się gorącej czekolady w drewnianym domku Pod Krasnalem (dla rodziców zaprawionej rumem) – na jego balkonie odbywają się adwentowe koncerty. To również możliwość odwiedzenia pachnącego świeżo smażonymi naleśnikami Domu Mikołaja, z jego pięciometrowym konterfektem na dachu. Domek ten, a także sanie Mikołaja z reniferami, znajdują się w okolicy pomnika Fredry. To także okazja do zaopatrzenia się w kiełbasy sprzedawane z wozów konnych.

Nie każdy wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy był pasmem miłych, przedświątecznych doznań. Ponad sto lat temu, w 1897 roku kilka dni przed wigilią wybuchł tu pożar. Aby uniknąć większych zniszczeń, do pożogi przyjechała cała wrocławska straż pożarna, mimo to spłonęło wówczas około czterdziestu straganów i hal, których właściciele ponieśli wielkie straty. Przyczyną był wybuch lampy naftowej, oświetlającej jeden z namiotów targowych. Mam nadzieję, że nie powtórzy się to już nigdy więcej, a spotkania w Bajkowym Lasku i wędrówki wśród straganów, będą uroczym preludium świąt Bożego Narodzenia we Wrocławiu.

jarmark bożonarodzeniowy noczdj. monad9/galeria

wtorek, 15 grudnia 2009, agnieszka_gil

Polecane wpisy

  • LiteraTura I 2013

    Akcja „ LiteraTura I Wrocław 2013 ” odbędzie się 31 sierpnia 2013 r. we Wrocławiu . Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 14:00 w Parku Teatralnym (Park im

  • Spacerkiem po Wrocławiu 3/3

    Zielona wyspa – czyli zwiedzamy Ogród Botaniczny Ogród Botaniczny – od wiosny do jesieni pełen rodziców z dziećmi, zakochanych w każdym wieku, uc

  • Spacerkiem po Wrocławiu 2/3

    Z tyłu szopki, czyli Bulwar Włostowica Przekraczamy kanał Odry, wchodząc na czerwieniejący świeżą farbą Most Piaskowy. Po lewej stronie widać Uniwersytet Wrocł

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/01/08 09:44:34
cuda :) kurczaki ja nie wiem co będzie w przyszłym roku ale może jakimś cudem o tej porze zjawię się we Wrocławiu ? :) lea

Ps. kody z obrazka są paskudnie nieczytelne wrr
-
2010/01/09 21:47:30
No pewnie, przyjedźcie!
Jakie kody?